• Zirve
ASAYİŞ Haber Girişi : 03 Mart 2014 11:46

Türk Askeri Afgan Halkına Yardıma Devam Ediyor

Askerler Maddi ve Manevi Destekte Bulunuyorlar.

Afganistan’da yaşanan iç karışıklıklar sonrası istikrarın sağlanması adına ülkeye gelen Türk askeri ülkede bulunan birçok kampta zor şartlar altında yaşamaya çalışan Afgan halkına yardım etmeye devam ediyor.

HABERİN GALERİSİ İÇİN TIKLAYIN

Kabil Bölge Komutanlığı kar kış demeden yardıma muhtaç Afgan halkının en büyük yardımcısı olmaya devam ediyor.

Ülkedeki çatışmaların bir türlü sona ermemesinden dolayı 400.000 fazla Afgan kendi ülkelerinde mülteci hayatı yaşıyor. Sadece Başkent Kabilde 52 mülteci kampı bulunmakta. Kabil Bölge Komutanlığı ise sivil askeri işbirliği kapsamında o kamplardan biri olan ve 229 aile, 1126 mültecinin hayatını sürdürmeye çalıştığı Pel-u Şina kampına yardımda bulunmak için Doğan Kışlası’ndaki Afgan halkına yakın ilgi gösteriyor.

Kamptaki yaşam koşulları ise içler acısı. Çamur deryasını andıran kampta insanlar derme çatma toprak evlerde hayata tutunmaya çalışıyor. Kamptaki çocuklar ise hayatın zorluklarına pekte aldırış çocukluklarını yaşamaya çalışıyor.

Kabil Bölge Komutanlığı, kampta bulunan yardıma muhtaç ailelere içerisinde battaniye, çocuk montu, çocuk çizmesi, havlu, cibinlik gibi malzemelerden oluşan ve onları soğuk kış aylarında ısınmalarına yardımcı olacak malzemeler dağıttı. Yardım alan ailelerin, özellikle çocukların mutlulukları ise gözlerinden okundu. Türk askerinin yardımdan dolayı çok mutlu olduklarını söyleyen Abdul Hakim, “Bizler suyun çamurun içinde yaşamını sürdürmeye çalışan mültecileriz. Türkiye ve Türk askeri bu zor günlerimizde yardımımıza koştu. Bizler Türkiye'den memnununuz Allah'ta Türkiye'den ve Türk askerinden memnun olsun” şeklinde konuştu.

Sivil Askeri İşbirliğinden Yarbay Orhan Özmen ise “ Kabil Bölge Komutanlığı’nın sivil askeri işbirliğinin faaliyetlerinin amacı Afganistan’da barış ve istikrarın sağlanması ile Türk ve Afgan halkları arasında tarihten gelen kardeşliğin ve bağın daha da kuvvetlenmesidir” dedi.

Kabil Bölge Komutanlığı bu yardımların yanı sıra kampta bulunan halkı ücretsiz olarak genel sağlık taramasından geçirerek gerekli görülen hastalara ücretsiz ilaç yardımında bulundu. Kabil Bölge Komutanlığı’nın Afgan halkına yardımları bununla da sınır kalmadı. Türk askerine ait olan Doğan Kışlası’nda bulunan Kabil Atatürk Askeri Hastanesi’nde her hafta ortalama 1000 Afgan’a ücretsiz tedavi ve ilaç yardımı yapılıyor. Tamamı Türk doktorlarından oluşan Atatürk Hastanesine Afgan halkı yoğun ilgi gösteriyor. Hastane bünyesinde ortopedi, dahiliye, çocuk hastalıklarının da içinde bulunduğu birimlerde 6 Afgan ve 29 Türk olmak üzere toplam 29 sağlık personeli Afgan halkına hizmet veriyor.

İnsani yardımların yanında Kabil Bölge Komutanlığı Afgan askeri ve polisinin eğitimine de ciddi katkıda bulunuyor. Türk askeri olay yeri inceleme, hareketin planlanması ve koordinesi, el yapımı patlayıcılarla mücadele gibi birçok konuda Afgan askeri ve polisine danışmanlık hizmeti vermekte. Afgan ordusunda görev yapan subaylara ayrıca Türkçe kursu da veriliyor. Kabil askeri eğitim merkezinde bulunan yabancı diller okulunda 3’ü Türk 5’i de Afgan olmak üzere toplam 8 Türkçe öğretmeni 3 dershanede 37’si subay, 16 astsubay olmak üzere toplam 53 Afgan askerine Türkçe öğretiyor. Bu dil kursu 9 ay süreli olup buradan mezun olan askerler kendi branşlarında eğitim almak amacıyla Türkiye’ye gönderiyor. Türkçe dil kursu başkanı olan Afgan Binbaşı Necibullah Kaptan

“ İki ülke arasında geçmişte kültürel bağlar vardı, günümüzde ise Türkler ordumuzu güçlendirmek için maddi ve manevi destekte bulunuyorlar. O yüzden bizde burada Türkçe bölümünü açtık ve Afgan subaylarının mesleklerini geliştirmek için Türkçe öğreniyorlar” şeklinde konuştu.

2002 yılından itibaren Afganistan’ın istikrarına ve gelişmesine katkıda bulunan Türk askerinin misyonu tamamen yardım amaçlı olup operasyonel faaliyette bulunmuyor.