• Zirve
EĞİTİM Haber Girişi : 06 Ağustos 2014 14:29

TEOG’da Doğru Tercih!

İrfan Ataseven Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği Başkanlığı TEOG tercihi yapacak olan tüm öğrenci ve velilerine ışık tutması amacıyla bir bildiri yayınlamıştır.

Karaman'ın en güzide okullarından birisi olan Karaman Anadolu Öğretmen Lisesi, İrfan Ataseven Anadolu Lisesine dönüştürülmüştür. Karamanda Fen Lisesini kıl payı kaçıran öğrencilerin tercihleri geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da başarısını mezunları ile ispat etmiş okulumuza olmaktadır. Ancak bazı ortaokul idareci ve rehber öğretmenlerinin;  öğretmenlerimizin başka okullara gittiği, başka bir binada eğitim verileceği veya artık cazibesini kaybettiği ve diğer Anadolu Liselerinin puan olarak okulu geçeceği şeklinde öngörüler, yalan/yanlış bazı bilgilerle Karaman Merkezdeki diğer Anadolu lisesine öğrencilerini yönlendirdikleri bilgisi tercih yapacak velilerince okula ulaştırılmaktadır. 

Başarıları ile kendini ispat etmiş web sitesinde ilk mezun vermeye başladığı 2008 yılından beri öğrencilerinin hangi üniversitelere yerleştiklerini yıl yıl görme imkânına sahipsiniz. Diğer okullar maalesef bu bilgiyi paylaşamamaktadır. Sadece basına verdikleri bir haberle ve yanlış bilgilerle kamuoyunu yanıltmaktadır. TM puan türünde okullarından bir öğrencinin Karaman 1. si olduğu, tarihi başarı kazandıkları veya Tıp Fakültelerine, Hukuk fakültelerine yerleştirdiklerini belirtmekte fakat daha detaylı olarak kaç tane öğrencilerinin hangi fakülteye yerleştiği veya tüm yerleşen öğrenci listesini paylaşamamaktadır. Bu konuda TEOG tercihi yapacak veli ve öğrencilere tavsiyemiz okul web sitelerinde mezun öğrencilerinin hangi fakülteye yerleştiklerini incelemeleridir.

Okulumuz meskûn mahal dışında olduğu için dışarıdan gelecek tehlikelerden uzaktır. Uyuşturucu vb. madde satıcılarının rahatlıkla okul bahçelerine girdiği günümüzde şehir dışında olan okullar daha avantajlı konumdadır.

Okulun yemekhanesinde öğrenciler öğle yemeğinde en az üç çeşit yemek yeme imkânına sahiptir. İsteyen kantinden de yemek yiyebileceği gibi, şehir merkezi yakın olduğu için servisle kendi evlerinde de yemek yeme şansına sahiptir.

TEOG tercihinizi öngörüler değil, doğru bilgilerle yapmaya davet ediyoruz.

İrfan Ataseven Anadolu Lisesi (Karaman Anadolu Öğretmen Lisesi) Okul Aile Birliği

Üniversiteye yerleştirme durumunuz nedir?

Okulumuz ilk mezunlarını 2008 yılında vermiş ve % 99 üniversite yerleştirme başarısı ile Karamanın o yıl üniversite yerleştirmede Türkiye geneli 1. Olmasına en büyük katkıyı vermiştir. 2008 yılından beri ortalama üniversite yerleştirme başarısı % 74 civarında olup, geçen yıl hariç il merkezinde hep lider okul olmuştur.

TEOG tercihi yapacak öğrenci ve velilere tavsiyemiz tercih edecekleri okulların üniversite yerleştirme başarılarını göz önüne almalarıdır. Okulun internet sitesinde (www.karamanaol.meb.k12.tr) 2008 yılından beri mezun öğrencilerin yerleştikleri bölümleri görme imkânına sahipsiniz. Bu yıl üniversiteye yerleşen öğrencilerin yerleşme bilgileri yine internet sitesinde mevcuttur.

TS-1 puan türünde Türkiye 638. Olan öğrencimiz Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesini tercih etmiştir. Diğer yerleşme bilgileri ise;

Tıp Fakültesi: 4 kişi

Hukuk Fakültesi: 12

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık: 7

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon: 2

Beslenme ve Diyetetik: 1

Eczacılık Fakültesi: 1

Diş Hekimliği Fakültesi: 1

Mühendislik ve Mimarlık: 16

Öğretmenlik Bölümleri: 10

Sosyoloji: 1

İşletme: 1

Uluslararası İlişkiler: 1

Psikoloji: 2

Ebelik: 2

Hemşirelik: 2

Şehir ve Bölge Planlama: 1

Okulun fiziki donanımı yeterli mi?

2004 yılında Cumhuriyet Mahallesindeki Eğitim Araçları ve Donatım Merkezi Müdürlüğü binasında hizmete başlayan okul, 2009 yılı Şubat ayında Üniversite Mahallesinde okul, yurt binası ve spor salonundan oluşan yeni yerine taşınmıştır. Okulun bünyesinde 26 derslik, Fizik, Kimya, Biyoloji laboratuvarları ve Bilişim Teknoloji sınıfı, Resim-Müzik Dersliği, konferans salonu, kütüphane mevcuttur. 2010-2011 Eğitim Öğretim yılında gerekli alt yapının sağlanmasıyla birlikte çağdaş okullarda uygulanan derslik sistemi uygulamasına geçilmiştir. Derslikler ve tüm laboratuvarlara Fatih projesi kapsamında akıllı tahtalar takılmış ve 2013-2014 Eğitim Öğretim yılında 9. Sınıf öğrencilerine tablet bilgisayarlar dağıtılmıştır. Okul binası içerisinde tüm sınıflarda kablosuz internet erişimi mümkündür. Okul binasında ayrıca iki yerde; hem erkek ve hem de kız yurdunda birer olmak üzere toplam 4 adet Wİ-Fİ İnternet Erişim Cihazı mevcuttur.

Yatılılık durumu nedir?

Okul pansiyonu kız 50 ve erkek 50 olmak üzere 100 öğrenci kapasitelidir.

Haftalık ders çizelgesinin diğer okullardan farkı var mıdır?

Okula bu yıl 2014-2015 Öğretim yılından itibaren 9. Sınıf öğrencilerden başlamak üzere Anadolu Lisesi haftalık ders çizelgesi uygulanacaktır. 10, 11 ve 12 sınıf öğrencilere ise Anadolu Öğretmen Liseleri Haftalık Ders Çizelgesi bu öğrenciler mezun olana kadar uygulanacaktır. Talim ve Terbiye Kurulu kararı ile 10, 11 Sınıflarda mecburi olan Öğretmenlik Meslek Bilgisi Dersleri Seçmeli Dersler sınıfına alınmıştır.

Öğretmen kadrosu yeterli midir?

Tüm branş öğretmenleri okulda mevcuttur. Öğretmen ihtiyacı yoktur.

Okulunuzda hangi alanlar vardır?

Bilindiği gibi liselerde alan uygulaması kaldırılmıştır. Fen Bilimleri, Eşit Ağırlık, Sosyal Bilgiler ve Dil Alanından üniversite bölümlerine kaynaklık edecek dersleri öğrenciler seçebilmektedirler.

Geçen Yılki Taban ve Tavan Puanlarınız Kaçtır?

TAVAN TABAN PUAN BİLGİLERİ

Öğretim Yılı

Tavan Puanı

Taban Puanı

2013-2014

456,678

403,172

2012-2013

472,388

456,352

2011-2012

469,754

452,507

 

Diğer ortaöğretim kurumlarından okulunuza nakil mümkün müdür?

Yönetmelik gereği diğer liselerden okulumuza nakil, taban puan şartı ile birlikte kontenjan olması durumunda mümkündür.

TEOG tercihi yapacak olan tüm öğrenci ve velilere başarılar diliyoruz.