• Zirve
KAMU HABER - İLAN Haber Girişi : 11 Mart 2015 13:07

Taşeron işçilerden ücret zaferi!

Zonguldak'ta geçen Aralık ayında özelleştirilen Çatalağzı Termik Santrali'nde (ÇATES) çalışan 135 taşeron işçisi işverene karşı ücret zaferi kazandı.

Kilimli İlçesi Çatalağzı Beldesi'nde 2014 yılı Aralık ayında özelleştirilen Çatalağzı Termik Santrali'nde (ÇATES) çalışan 135 taşeron işçisi, ücretlerinde indirim yapıldığı gerekçesiyle iş bırakma eylemi yaptı. Görüşmelerde işverenin eski ücret üzerinden ödemeyi kabul etmesiyle işçiler büyük sevinç yaşadı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nca özelleştirilerek geçen Aralık ayında Bereket Grubu'na ait Elsan Elektrik Gereçleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye devredilen ÇATES'te, ücretlerinin 1350 liradan 950 liraya düşürüldüğünü iddia eden 135 taşeron işçi, dün sabah iş bırakma eylemi başlattı. Eylemin ikinci gününde ÇATES önünde toplanan işçilere eşleri ve yakınları da destek verdi.

İşçilerin eylemi sürürken, Çatalağzı Belediye Başkanı CHP'li Adnan Akgün, işçi temsilcileriyle birlikte şirket yöneticileriyle görüştü. Yaklaşık 1 saat süren görüşmeler olumlu sonuçlandı. Şirket yetkilileri, işçilerin talebi olan özelleştirilmeden önce verilen 1350 lira ücret, yemek ve yol parasını kabul etti.

Başkan Akgün'ün, taleplerinin kabul edildiğini açıklamasıyla işçiler büyük sevinç yaşadı. Birbirlerine sarılan işçiler, işverenle görüşmelere katılan temsilcileri İbrahim Cinoğlu'nu da havaya atarak sevinç gösterisinde bulundu. Santralde çalışan ağabeyi Mehmet Oturak'a destek vermek için gelen Gülümser Şahin ise gözyaşlarını tutamadı. Şahin, ağabeyine uzun süre sarılarak gözyaşı döktü.

Belediye Başkanı Adnan Akgün, işçilerin diyalog eksikliği nedeniyle 2 gündür eylem yaptığını, bunda da haklı olduklarını söyledi. Akgün, şöyle dedi:

"Müdür beyle, şirketin koordinatörleriyle görüştük. Orta zemin bulundu. İşçi arkadaşlar daha önce aldıkları ücreti alacaklar, yemek ve yol hakları da var. Bu teklifi işçi arkadaşlar yapmıştı. Müdür Bey de kabul etti. Toplumsal bir anlaşma sağladık. İşçi arkadaşlarımızın istekleri vardı, aldıkları ücret azdı. Arkadaşlar yarın işe başlayacaklar."