• Zirve
EĞİTİM Haber Girişi : 19 Mart 2015 11:35

Öğrenciler Çanakkale Ruhunu Yaşadılar, Yaşattılar

Karaman İrfan Ataseven Anadolu Lisesi öğrencileri Çanakkale ruhunu yaşadılar yaşattılar.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN

Çanakkale ruhunu daha iyi yaşayabilmek için Çanakkale savaşında askerlerimizin yediği son yemek olan bulgur çorbası ve şekersiz üzüm hoşafı Öğle yemeğinde öğrencilere ikram edildi.

Yapılan anma töreninde İrfan Ataseven Anadolu Lisesi Öğretmenlerinden Tarih Öğretmeni Hüseyin Ertaş açıklamasında;

"Her yıl mevsim bahara dönerken milletçe hem duygulanır, hem de gururlanırız. Bu yıl bu duygularımız ve gururumuz doruğa çıkmıştır.Çünkü hadisenin üzerinden tam bir asır geçmiştir. 100 Yıl önce bugün 253 bin vatan evladı canlarını,kanlarını vererek bize büyük bir zafer kazandırmışlardır. Kendileri cennete giderken bize'de cennet gibi bir vatan bırakmışlardır, bu zafer kolay elde edilmemiştir,giyecek çarık, yiyecek ekmek,belki de su bile yoktu,belki de yedikleri en lüks yemek bugün bizimde yediğimiz buğday çorbası, üzüm hoşafı, ve ekmekti.

Şehitlerimiz için ne yapsak azdır. Biraz empati yapalım dedik ve şehitlerimizin, askerlerimizin yediği yemeği yemeye karar verdik,biz bir öğün bunu yiyeceğiz karnımızı bir şekilde doyurma imkanımız olacak ancak onların böyle bir şansları ve tercihleri yoktu.Mutlaka yemek zorundaydılar. İşte ecdat buğday çorbası,üzüm hoşafı,kuru ekmek yiyerek bir destan çıkarmıştır. Bugün bizler sahip olduklarımızla daha fazlasını ortaya koymak zorunda değilmiyiz, Çanakkale'den alacağımız çok dersler vardır.

Allah Çanakkale ruhunu milletimizden eksik etmesin, Çanakkale ruhu birlik ve beraberliğimizi kuvvetlendirsin. Organizasyonda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz, özellikle okul müdür yardımcımız Bedia Hanım ve yurt ekibine,Şehitlerimizi bir kez daha saygı ve minnetle anıyoruz mekanları cennet olsun'' dedi

İrfan Ataseven Anadolu Lisesi Öğrencileri daha sonra Çanakkele Ruhunu tiyatro sahnesinde canlandırdılar, öğretmenlerinin ve öğrenci arkadaşlarının yoğun katılımıyla gerçekleştirilen oyun büyük alkış aldı.

Tüm Türkiye'nin defalarca izlediği rekorlar kıran, okullarını, kendilerini, Karaman'ı gururla tanıtan Şehitlerimizi hatırlatan o güzel klip''Çanakkale İçin Söyle'' öğrencileri öğretmenlerin'den ödüllerini aldılar program daha sonra öğretmen ve öğrencilerin toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.