• Zirve
GÜNDEM Haber Girişi : 27 Şubat 2017 14:21

KYK’lı Öğrenciler Ağaçları Yaktı

Karaman Piri Reis Yurdunda barınan öğrenciler kıt imkânlarla tamamen atıl durumda bulunan malzemelerle rüzgârlardan elektrik üretmeyi başardı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından başlatılan Damla Projesinin amacı; geçlerin maddi karşılık beklemeden ailesi ya da yakın çevresi dışındaki bireylerin yaşam kalitesini artırmak veya genel olarak toplumun yararına olduğu düşünülen bir hedefe ulaşmak için yalnızca içinden gelerek ve doğru olduğuna inanarak bir toplumsal girişime destek olmalarını sağlamaktır.

Karaman Kredi ve Yurtlar İl Müdürlüğüne bağlı yurtlarda Damla Projesinin amacına ulaşması için çalışan gönüllü öğrenciler bulunmaktadır. Bu öğrencilerin Damla Projesi kapsamında çeşitli etkinliklerde bulunduğu bilinmektedir.

İnsanoğlu yeryüzünde yaşamaya başladığı tarihten itibaren hayatını kolaylaştırma adına yeryüzünde bulunan hayvanlarda, akarsulardan, rüzgârlardan vb. çeşitli şekilde faydalanmıştır. Hayvanlardan eti, sütü ve binek olarak faydalanmıştır. Akarsulardan baraj yaparak sulama ve hidroelektrik tribünleri ile elektrik elde etmiştir. Rüzgârlardan yel değirmeni ve rüzgâr tribünlerinden elektrik elde etmeyi başarmıştır.

Karaman Piri Reis Yurdunda barınan öğrenciler kıt imkânlarla tamamen atıl durumda bulunan malzemelerle rüzgârlardan elektrik üretmeyi başarmışlardır. Rüzgârdan elde etmek için kamyonların çıkma şarjlı dinamosuna atıl durumda bulunan saclardan pervane yapılmıştır.

Edinilen bilgiler çerçevesinde KYK İl Müdürlüğüne bağlı yurtlarda barınan öğrencilere barınma ve beslenme hizmetinin dışında farklı bir bakışın farkındalığın ortaya konulduğu görülmekte ve öğrencilerin bu tür etkinliklerden memnun olduğu görülmektedir. Öğrenciler idare tarafından kendilerine her türlü proje için destek sağladığını yurtta barınırken çeşitli meslek öğrenmelerine fırsat verildiğini belirttiler.