• Zirve
YEREL Haber Girişi : 18 Ekim 2016 09:50

İrfan Mektebi Söyleşilerinin Konuğu Prof. Dr. Sofuoğlu Oldu

Cihannüma, Eğitim-Bir-Sen ve TDED tarafından düzenlenen İrfan Mektebi Söyleşileri yeni dönemde Hatuniye Medresesi’nde başladı.

Cihannüma İl Temsilcisi Cahit Suci’nin açılış, Eğitim-Bir-Sen ve Memur-sen İl Temsilcisi Yunus Özdemir’in selamlama konuşmaları ardından Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu ‘Modernizmin Geleneksel Kültürü Dönüştürmesi’ konulu söyleşisini gerçekleştirdi. Modernizmin çok sinsi bir şekilde toplumu değiştirdiğini belirten Sofuoğlu banyoda gaz zehirlenmesine maruz kalan ve hayatını kaybeden bir insanın durumunu örnek gösterdi. ‘Banyoda gaz sızıntısına maruz kalan birisinin hiç farkına varmadan yavaş yavaş zehirlenerek nasıl ki ölümü gerçekleşiyor ise modernizm de tıpkı bunun gibi toplumu geleneğinden, kültüründen, değerlerinden, inancından uzaklaştırarak öldürüyor’ dedi. Modernizmin aileyi hedef aldığını belirten Sofuoğlu ‘Geniş aile modelimiz önce çekirdek aileye sonra da parçalanmış ailelere döndü, bu ciddi bir tehlikedir’ dedi.

İnsanımızın günde en az 4-5 saat televizyonun karşısında kaldığını bunun da ailedeki iletişimi bitirdiğini belirten Sofuoğlu artık her odada, banyoda, mutfakta televizyonlar var, ailedeki her birey kendi başına hareket ediyor, sohbet yok, muhabbet yok bunun sonucu olarak ta sevgisizlik, tahammülsüzlük aileyi yıkıyor, ailenin yıkılması da toplumun yıkılmasına zemin hazırlıyor’ dedi.

Televizyonun insanımızı kitaptan kopardığına vurgu yapan Sofuoğlu, televizyon programlarının bilinçli bir şekilde aileyi hedef aldığını belirtti.

6-004.jpg