• Zirve
TÜRKİYE Haber Girişi : 10 Eylül 2016 09:40

Eskişehir’de Asayiş Uygulamaları

Eskişehir'de, İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı yaklaşık 400 polisin görev aldığı asayiş uygulaması yapıldı.

Eskişehir'de, İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı yaklaşık 400 polisin görev aldığı asayiş uygulaması yapıldı.

Edinilen bilgilere göre, Asayiş, Trafik, Kaçakçılık ve Organize Suçlar ile Terörle Mücadele Şubelerinde görevli ekipler, kalabalık bölgelerden İsmet İnönü, Basın Şehitleri,Sivrihisar Caddeleri ile Porsuk Bulvarı'ndaki eğlence merkezlerinde kimlik kontrolü yaparak denetimlerde bulundu. Kentin giriş ve çıkışlarında arama noktaları oluşturan ekipler, araçlarda arama yaparak sürücülerin kimliklerini inceledi.

Uygulamada, 21 iş yeri ve yakın çevresinde de 579 kişi kontrol edilerek, güvenlik sorgulamaları gerçekleştirildi. Arama ve kontrollerde, iki ruhsatsız tabanca ve bu silahlara ait 16 fişek ele geçirilirken, sahipleri olan 2 kişi ise "Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet" suçundan gözaltına alındı, farklı suçlardan arandığı tespit edilen 3 kişi de ilgili birimlere teslim edildi.

Ayrıca 5 işletmenin sahipleri hakkında, "Tütün Ürünlerinin Zararlarını Önlenmesi ve Kontrolü Kanunu"na muhalefet ettikleri iddiasıyla yasal işlem başlatıldı. 12 işletmenin sahipleri hakkında, 38 çalışanın kimlik bildiriminde bulunmamaktan tutanak düzenleyen ekipler, bir kişi hakkında kimlik belgesi taşımamaktan idari yaptırım cezası uyguladı. Kentte yapılan uygulamada, 10 işletmenin sahiplerine 45 çalışanın Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bildiriminde bulunmamaktan, 8 işletmenin canlı müzik belgesinin olmadığı, 4 işletmenin mesul müdürünün bulunmadığı, 7 işletmeye mevzuat hükümlerine aykırı faaliyet göstermekten idari işlem yapıldığı bildirildi.