• Zirve
GÜNDEM Haber Girişi : 07 Mart 2017 14:38

"Diktatörlük Gelecekmiş Yalan Söylüyorlar"

Mustafa ŞEN Karaman’da konuştu: Diktatörlük Gelecekmiş Yalan Söylüyorlar.dedi.

Cihannüma Derneği Genel Başkanı Mustafa Şen Karaman’da İrfan Mektebi Söyleşileri’nin konuğu oldu. ŞEN, Cihannüma Eğitim-Bir-Sen ve TDED tarafından  düzenlenen İrfan mektebi Söyleşileri Mart Buluşmasında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini anlattı. 

Program İmam-ı Azam Camii İmam Hatibi Mehmet Şimşek Hoca’nın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Tertip heyeti adına Cihannüma Karaman İl Temsilcisi açılış konuşması yaptı. Suci konuşmasında ‘terör örgütlerinin ip rengi ne olursa olsun hepsinin bağlı olduğu merkez aynı merkezdir. Bu terör örgütleri insanlığın önünü kesmek için atılmış pusulardır. Daeş’i, Taliban’ı, Boko Haram’ı, Pkk’sı, Fetö’sü ve bunların türevleri onlarca terör örgütü İslam Coğrafyasının yeniden dirilmesinin önüne engeldirler. Taşerondurlar.

Bu sebeple  terör örgütlerini etkisiz hale getirmek için 16 Nisan’da yapılacak referandumda Evet diyeceğiz ve bu terör örgütlerinin ağababalarına bir şamar aşk edeceğiz’ dedi. Sonrasında Cihannüma Derneği Genel Başkanı Mustafa Şen sunumuna geçti. Şen konuşmasına ‘İki şoförlü bir araç olsaydı ne olurdu? Sorusuyla başladı. İki direksiyonlu, iki frenli, iki debriyajlı bir araç iki şoför tarafından kullanılsa o araç yol alabilir mi? Biri gaza bassa öteki frene basacak, biri direksiyonu sağa çevirse diğeri sola çevirecek. Böyle bir şey olabilir mi, böyle bir araç yol alabilir mi, böyle bir aracın içerisinde bulunanlar rahat ve huzur içerisinde olabilir mi? İşte mevcut sistem tam da böyle bir sistem.

İşte bunun için bu sistem değişmelidir. Diktatörlük gelecek diyorlar  külliyen yalan. Mevcut sistemde Cumhurbaşkanının yetkileri o kadar fazla ki. Her şeyden önce hem sorumsuz  hem de  sınırsız yetkiye sahip. Yargılayamıyorsunuz. Şimdiki sistem sadece sorumlu hale getirmiyor, hem  yetkilerini sınırlandırıyor hem de  yargılanabilir hale getiriyor. Bu nasıl diktatörlüktür? Cumhurbaşkanı bugün ki yapısıyla meclisi fesh edebiliyor gelecek sistem de ise bu öyle kolay değil. Şayet meclisi fesh edecekse kendisi de fesh oluyor. Yani ikisi birlikte seçime gidiyor. Bu nasıl diktatörlüktür? Mevcut sistem vesayet üzerine kurulu bir sistemdir. Mesela mevcut sistemde yargıçlar erki vardır.

Yeni sistem de ise yargı erki söz konusudur. Yeni sistem yargıç vesayetini kaldırıyor, yargı erkini getiriyor. Yargı bağımsızlığı yargıçlar erkinde olmaz ancak yargı erkinde olur. Mevcut sistem darbe ve cuntacılara yarayan bir sistemdir. Yeni sistemle darbeler artık tarihe karışacaktır. Hiç kimse kendisini millet iradesinin üzerinde geremeyecek ve darbeye teşebbüs edemeyecektir. Onsekiz yaşında seçme hakkı veriyorsunuz da niye seçilme hakkı omlasın? Seçebilir ancak seçilemez böyle bir mantık olabilir mi? Bu anayasa milli değerlerine bağlı güçlü bir lider ve büyük Türkiye’ye kapı aralayacaktır. Bu anayasa kısıtlı da olsa ilk kez siviller tarafından yapılan bir anayasadır. Sadece bu yüzden bile bu anayasaya evet denmelidir. ‘ dedi. Program hediye takdimi ile sona erdi.