• Zirve
Haber Girişi : 20 Mayıs 2014 13:14

Annelerden Pkk’ya ‘Çocuklarımızı Getirin’ Çağrısı

Annelerden Pkk’ya ‘Çocuklarımızı Getirin’ Çağrısı

Çocuklarının 23 Nisan 2014'te PKK tarafından kaçırıldığını iddia eden bir grup anne, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde oturma eylemi başlattı. 
Diyarbakır’da, 23 Nisan 2014 tarihinde piknik gezisinin ardından Lice bölgesinde bir grup PKK’lı tarafından kaçırıldıkları ileri sürülen öğrencilerin anneleri, bugün sabah saatlerinden itibaren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önüne gelerek oturma eylemi başlattı. Ellerinde pankartlar ve kaçırılan çocuklarının resimleri ile yetkililere seslenen anneler çocuklarının bırakılmasını istedi.
Lice ilçesine düzenlenen piknik gezisinin ardından PKK tarafından kaçırıldığı öne sürülen Halime Gündüz’ün (15) annesi Safiye Gündüz, kızını 29 gündür göremediğini ve onu çok özlediğini söyledi. Kızından şimdiye kadar hiç haber alamadığını belirten anne Gündüz, başvurdukları yerlerden sonuç alamadıklarından yakındı. Yetkililere seslenen anne Gündüz, "Bütün dünyaya sesleniyorum, çocuklarımız daha 15 yaşında. Piknik için gittiler, çocuğumu aldılar götürdüler. Protesto için çocukları topladılar, Lice ilçesine götürdüler kız militanlar. Arkadaşları kızımın çantasını getirdi okul arkadaşları. Arkadaşları dedi ki, onu ikna etmişler götürmüşler. Kızım demiş ki ne için dağa götürüyorsunuz, geride kalanlar annemiz babamız ne olacak. Onlar da demiş ki zaten siz onlar için dağa geliyorsunuz. Kızım dağ için gitmemiş. Kızımı kaçırmışlar, ikna etmişler götürmüşler. Çocuklarımız gelmeyene kadar biz bir yere gitmeyeceğiz, getirsinler gidelim yoksa eve gitmeyeceğiz. Evde kimse yoktu benle o tek kalıyorduk. Benim kocam Irak’taydı. Ben tek kaldım. Herkese sesleniyorum. Cumhurbaşkanı, Başbakan, bütün yetkililerden, kimin yetkisi varsa ondan istiyorum, çalışsınlar çocuklarımızı yollasınlar bizlere. Kızım daha bebekti, çayını ben veriyordum, yemeğini ben veriyordum, kızım bir şey bilmiyordu daha” diye konuştu.

“OĞLUMUN İDEALLERİ VARDI, OKUYUP DOKTOR OLMAK İSTİYORDU”
Fırat Aydın Eren’in (15) annesi Mahfuze Eren ise, çocuklarının 23 Nisan’da piknik amaçlı Lice kırsalına götürüldüğünü, orada bayan militanların propagandası sonucu çocuğunun kandırılarak dağa çıkarıldığını iddia etti. Anne Eren, “Çocuğum daha 15 yaşında onun iradesi olamaz. Çocuğumun geri getirilmesi için tüm yetkililere buradan çağrıda bulunuyoruz. Çocuğumuz gelinceye kadar eylemimizi devam ettireceğiz. Benim oğlum başarılı bir öğrenci. O dağda savaşamaz, oğlum kimseyi öldüremez, kimsenin de oğlumu öldürmesini istemiyorum. Barışın gelmesini istiyoruz. Hiçbir anne ağlamasın. Burada oturma eylemimiz tüm annelerin adınadır. Askerler ölmesin, gerillalar ölmesin, militanlar ölmesin, çocuklarımızın geri getirilmesini istiyoruz, barışın bir an önce gelmesini istiyoruz. Benim oğlumun idealleri vardı. Okuyup doktor olmak istiyordu. Oğlum başarılı bir öğrenciydi. Bu 23 Nisan’da götürülen 5 çocuktan 3 tanesi gönderildi, 2 tanesi daha gelmedi. Neden iki tanesini göndermiyorlar. Bunlar da küçüktü. 16 yaşından küçük çocuklardı, hani bunların eşitlikleri vardı. Eşitlikleri nerede kaldı. PKK’ya çağrıda bulunuyorum, gönderin çocuklarımızı tüm çocuklar gelsin. Başbakanımıza da güveniyorum. Bu barış sürecini hızlandıracağına inanıyorum. Çünkü hiçbir anne ağlamasın. Asker annesi de ağlamasın, buradaki insanlar uzaydan gelmiyor. Bunlar halkın çocukları. Benim çocuğum daha 15 yaşında yarın öbür gün o da terörist diye adlandırılacak. Ama bunlar, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yaşayan çocuklar. Ayşe, Ali, Fatma’nın çocukları. Barış istiyoruz, çocuklarımızı istiyoruz. Hiçbir anne ağlamasın, benim çocuğum okuyacak. Güzel yerlere gelecek, eğitimi ile hizmet verecek. 15 yaşındaki çocuğun iradesi olamaz. Eylemimiz sürecek. Ben çocuğumun odasına giremiyorum. Kitapları masa olduğu gibi kaldı. Kıyafetlerine dokunuyorum, kokusunu alıyorum. 27-28 gündür daha çocuğumu göremedim. Bir anne olarak şu an yüreğim yanıyor” şeklinde konuştu.
4 Nisan’da Şanlıurfa’da yapılan Öcalan’ın doğum günü etkinliklerine katıldıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Hatip Temel’in (15) annesi Emine Temel ise, Kürtçe yaptığı konuşmada, 40 yıldır evlendiğini tek erkek çocuğunun olduğunu belirterek, askerlerin de dağda olanların da polislerin de kendi çocukları olduğunu, hiçbirinin ölmesini istemediğini söyledi. Anne Temel, barışın gelmesi ve çocuklarının evlerine dönmeleri için yetkililere çağrıda bulundu.
Oturma eylemine başlayan anneler, çocuklarının gelene kadar eylemlerine devam edeceklerini sözlerine ekledi.
23 Nisan 2014 tarihinde düzenlenen pikniğe katılan öğrencilerden 5’inin PKK tarafından kaçırıldığı iddia edilmiş, öğrencilerden 3’ü, ailelerin eylemi sonucu iki hafta önce evlerine dönmüştü.