• Zirve
BÖLGE Haber Girişi : 10 Kasım 2016 11:49

Ankaralılara Baca Temizliği Uyarısı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ankara İtfaiyesi, Başkentlileri soğuklar iyice bastırmadan bacalarını temizletmeleri konusunda uyardı.

 Ankara Büyükşehir Belediyesi Ankara İtfaiyesi, Başkentlileri soğuklar iyice bastırmadan bacalarını temizletmeleri konusunda uyardı.

İtfaiye Daire Başkanı Celil Sipahi, kirli bacaların yangınlara neden olduğunu vurgulayarak, "Soğuklar daha da bastırmadan bacalarınızı temizletin" dedi.

Kış aylarında meydana gelen baca tutuşmasının yangınlara yol açtığına dikkat çeken Sipahi, bu yangınların daha çok lokanta, pastane, kafe gibi iş yerleri bulunan binalarda meydana geldiğini bildirdi. "Baca temizliği ihmale gelmez" diyen Sipahi, şu uyarılarda bulundu:

"Bacalarda zaman içinde biriken yağ atıkları, zift ve kurum, sobaların yada ocakların yakılmasıyla tutuşarak alev alıp, baca yangınlarına neden olabiliyor. Önemsenmeyen ve basit gibi görünen bu tabakalar, aslında baca içinde büyük tehlike oluşturuyor. Alttan tutuşan alev, baca boyunca yayılıp çatıya kadar ulaşıyor. Yani küçük bir alev, büyük bir yangına yol açabiliyor."

Celil Sipahi, baca yangınlarının yanı sıra kış aylarında baca tıkanıklarından kaynaklanan karbonmonoksit zehirlenmeleri de meydana geldiğini belirterek, şunları söyledi:

"Yaz aylarında baca üzerine kuşlar yuva yapar. Bu yuvalardan düşen atıklar veya kuş ölüleri, ağaç dalları gibi çeşitli parçalar bacaya düşer. İçi çelik olmayan bacalarda da içerideki sıva, doğalgazın yoğuşması sonucu dökülüp bacayı tıkar. Bu gibi tıkanmalar sonucu atık gaz dışarıya atılamaz ve bu gazın ortama dolması yüzünden karbonmonoksit zehirlenmeleri olur, can kayıpları yaşanır. Bu nedenle bacalar ihmale gelmemeli ve hala temizletilmediyse, en kısa zamanda temizletilmeli."

Sipahi, sanayi işletmelerinde 3-6 ayda bir, konutlarda da yılda en az bir kez bacaların temizletilmesi gerektiğini kaydetti.

Vatandaşların kendi yöntemleriyle bacalarını açmaya çalışmalarının da yanlış olduğunu vurgulayan Sipahi, bunun bacayı tahrip edebileceğine ve daha da tıkayabileceğine dikkat çekti.

Baca temizliği için başvuruların, Turgut Özal Bulvarı, Numara 9, Ata Sanayi bitişiği/Akköprü adresindeki Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığına yapılıp, 08.30-15.30 saatleri arasında açık olan vezneye ücretin yatırılması gerekiyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi internet sitesinden de işlem yapabilen vatandaşlar, 341 41 60 numaralı telefondan ayrıntılı bilgi edinebiliyor.